КОРОТКА ІСТОРІЯ УБТС

ВИТОКИ ХРИСТИЯНСЬКОГО
НАВЧАННЯ В ГАЛИЧИНІ

З часу зародження євангельсько-баптистського руху в Галичині служителі новоутворених церков усвідомлювали важливість біблійного навчання. Вже в 30-их роках ХХ сторіччя на теренах Львівської області, в місті Рава-Руська, було створено Біблійну школу для підготовки проповідників, працівників недільної школи, місіонерів та регентів. На жаль, роки Другої світової війни зупинили розпочату освітню діяльність. Вихор історії закинув багатьох служителів та перших учнів на далеку чужину. Але і там вони навчалися, невтомно працювали, молилися в очікуванні кращих часів для України.

В умовах радянської влади здобути систематичну богословську освіту було майже неможливо. Але, з досягненням України своєї незалежності, кардинальні зміни в державі розпочались. Майже в кожній області з’явилась можливість створили регіональні Біблійні коледжі, а в Одесі та Києві –– семінарії.

В цей період заступником Голови Всеукраїнського Союзу церков ЄХБ було обрано Львів’янина Володимира Миколайовича Матвіїва. Педагог та великий патріот України, він проявив ініціативу створення вищого богословського закладу в Галичині для потреб Західного україномовного регіону. Його починання знайшли відгук як у Києві, так і серед українців у діаспорі. Долучитися до цієї справи виявив бажання Володимир Григорович Домашовець, який впродовж багатьох років займав керівні посади в Українському об’єднанні у США, та ще багато служителів і церков Америки й Канади, які виявили бажання підтримати цей проєкт матеріально.

ПОЧАТОК ІСТОРІЇ УБТС

Так, у 2000 році було створено Українську баптистську теологічну семінарію. На посаду ректора призначено Володимира Матвіїва. Місцем розташування семінарії обрали місто Борислав, де з цією метою придбали будинок. У 2002 році, у зв’язку з тяжкою хворобою Володимира Матвієва, ректором УБТС призначили Івана Миколайовича Романюка. Під його керівництвом було завершено будівельні роботи семінарії та здійснено перший набір студентів за програмою «Бакалавр богослів’я» на стаціонарну та заочну форми навчання. В тому ж році відбулося посвячення приміщення УБТС для навчальних цілей та прославлення Господа, за участю Г. І. Коменданта, В. М. Матвіїва, В. Г. Домашовця, О. М. П’ятохи та ректора І. М. Романюка.

У 2004 році семінарія здійснила другий набір студентів за навчальним рівнем бакалавра, а у 2005 році розпочала навчання студентів на магістратурі.

Окрім богословських програм, УБТС систематично здійснювала навчання за програмами «Християнська освіта» та «Музично-хорове служіння» з центром у Львові.

2005 року в семінарії відбувся перший випуск стаціонарної групи за рівнем «Бакалавр богослів’я». А у 2007 році — перший випуск магістрів. Майже щороку церкви нашого братства поповнюються випускниками УБТС, які активно та посвячено служать у помісних церквах.

Для покращення навчального процесу на стаціонарі великих зусиль доклали: ректор Іван Романюк, проректор Роман Ревак, студентський декан Роман Цюпко, академічні декани Ярослав Пиж та Володимир Кондор, а також адміністративний директор Валентин Романюк.

У 2010 році відбувся останній (третій) випуск бакалаврів, які навчалися стаціонарно. Далі, враховуючи вимоги часу, УБТС перейшла на очно-заочну форму навчання.

У 2007 році академічного декана Ярослава Пижа було делеговано на навчання до США для здобуття докторського ступеня з подальшим поверненням до семінарії. Його замінив Володимир Кондор, який згодом організував навчання для українців у діаспорі: США, Португалії та Італії –– і відтак повністю присвятив себе цій праці. Замість нього академічний процес очолив випускник УБТС Ігор Зелений, а з 2015 року академічним деканом призначено доктора теології Рассела Вудбриджа.

РЕФОРМУВАННЯ УБТС

З 2012 року в Українській баптистській теологічній семінарії проходить значне реформування. До викладацької праці залучено нових спеціалістів, створено нові програми, налагоджено тісну співпрацю з церквами та коледжами. У тому ж році семінарія переміщує свою базу до м. Львова.

У листопаді 2013 року ректором УБТС призначено Ярослава Пижа, який повернувся до семінарії, отримавши ступінь доктора філософії у США.

З його ініціативи було створено нові навчальні факультети, які очолили посвячені й освічені християни з науковими ступенями. УБТС провела новий набір на навчальні програми. Кількість студентів значно зросла.

СЕМІНАРІЯ СЬОГОДНІ

Сьогодні Українська баптистська теологічна семінарія здійснює навчання за такими програмами: пасторське служіння, організація нових церков, організація та розвиток церковного служіння, міжнародна місія, жіноче служіння, християнська освіта та музичне служіння. Створено магістерську програму під егідою Південно-східної баптистської теологічної семінарії (США), магістерську програму від міжнародного інституту «TCMI» та дворічну Програму розвитку молодих лідерів, яку реформували в чотирирічну. У співпраці з «Місією Євразія» функціонує «Молодіжна біблійна школа», а також постійно проводять навчання для української діаспори в США.