Жіноче служіння в УБТС: особливості навчального процесу
06/10/2016
Благодійний захід за підтримки УБТC
15/10/2016

Залишити кар’єру заради теології

У семінарії напрацьовується база хороших викладачів. З практичним досвідом служіння, з ґрунтовними знаннями та докторськими ступенями і неймовірними життєвими історіями. Едвард Куртіс, доктор теології, викладач Старого Заповіту, 76 років.  Наприкінці вересня він викладав  «Огляд Старого Заповіту» для наших студентів-другокурсників.

Професійно-наукові здобутки
У минулому здобув ступінь бакалавра фізико-математичних наук, кілька років працював інженером. Згодом кілька років навчався у Південно-Східній Семінарії у Форт-Ворт, штат Техас. Там познайомився з дружиною Джой, незабаром вони побралися. По тому кілька років працював у штаті Філадельфія, Нью-Джерсі. Потім здобув ступінь магістра у Євангельській Школі Богослов’я. Після цього вступив на навчання до Пенсільванського Державного Університету, де здобув ступінь Доктора за спеціалізацією: «Іврит та біблійні дослідження». У 1979 році почав працювати у Талботській Школі Богослов’я при Університеті Байоли. Основна діяльність – викладання Старого Заповіту та єврейської мови.

Відповідальність у Церкві
Також д-р Куртіс є відповідальний за один з класів недільної школи для дорослих у великій церкві. То ж разом з дружиною вони виконують роль пастора та дружини пастора, і роблять все, що можна зробити для людей у своєму класі. Разом прожили 47 років у шлюбі. Виховали двох синів: Едварда і Метью, також мають двох внуків.

Дитинство
Народився і виростав у невеличкому містечку в штаті Техас. Його батько загинув в дорожній аварії за два місяці до народження Едварда. Тож він ріс, не знавши рідного батька. Мама вдруге вийшла заміж. І в домі був вітчим, який не був людиною соціальною. У них з Едвардом не склалось хороших стосунків. Та оскільки містечко було маленьким, то багато хороших людей, вчителів, родичів, які робили в житті Едварда, те що зазвичай робить, допомагали компенсувати його відсутність і розвиватись повноцінно.  Також важливу роль у житті молодого Куртіса відіграв спортивний тренер. У підлітковому віці Едвард записався на гурток стрибків у висоту. Робив це доволі успішно, отримував стипендію.  А тренер став хорошим наставником у житті молодого стрибуна.

Покаяння
«Моя мама і бабуся були дуже посвяченими  християнками. І бували у церкві кожного разу, коли там були відчинені двері. Зазвичай, я був там разом з ними. Вважаю, що покаявся я у десятирічному віці. Почув на проповіді, що всі хто не покається – підуть до пекла. А я, певно, не хотів туди йти. То ж вирішив, що краще служитиму Богові і перебуватиму з Ним у хороших стосунках. З того часу, я не відпадав від благодаті»  – ділиться спогадами доктор Куртіс.

Чому іврит і Старий Заповіт?
«Зізнаюсь, що я не дуже добре знав Старий Заповіт. Тому, дізнавшись, що він був написаний на староєврейській, а Новий – на старогрецькій, вирішив вивчати ці мови. Почав шукати відповідну школу. Було дуже багато університетів та коледжів, де вивчають старі мови. Але я шукав те місце, де профілюючим предметом буде староєврейська. Знайшов, староєврейська була у моєму розкладі щодня. Так я здобув ступінь «Магістра Старого Заповіту та староєврейської мови» – розповідає професор.

Одруження
IMG_20160922_141759_HDR_1474553147931«Щодо нашої з Джой зустрічі. Мені було 26 років, нареченій 20. Ми познайомились з нею під час місійної поїздки до Мексики і Гватемали. Я був з Техасу, Джой з Нью-Жерсі. І жодним чином не могли перетнутись. Але ми обоє заявили про участь в місіонерській програмі. Наші заявки були прийняті, таким чином перетнулись наші долі. Через два тижні після нашого знайомства ми вирішили, до одружимось» – посміхаючись, каже брат Едвард.
«До зустрічі з ним, я була переконана, що не вийду заміж. Ніколи не хотіла. Але коли зустріла Еда, то знала, що за нього піду. Настільки сумісними виявились наші характери. Було багато спільних поглядів на життя, спільні цінності і пріоритети» – ніжно посміхається місіс Куртіс.
«Хоча, коли ми одружувались, то це не було як наслідок сумісності наших характерів, швидше – наслідок взаємо посвяти. Але сумісність поглядів – допомагає також» – стверджує брат Едвард.
Те у чому я була слабка – він був сильний, те в чому слабкий він – була сильна я. Хіба не прекрасно, не досконало? Ми взаємодоповнювали один одного. Лідер місіонерської команди, в якій ми служили сказав, що ніколи не бачив такого довершеного порозуміння між двома членами його команди» – доповнює дружина доктора Куртіса.

З інженерії у теологію
Коли я ішов навчатись в Коледж, то хотів бути «служителем на повну ставку». Та у процесі навчання побачив усю підготовку служителів, теологів. Я навчався у найбільш консервативному відділі біблійного коледжу. Після трьох років навчання давали сертифікат пор те, що ти можеш працювати пастором. Але я думав про те, що насправді люблю фізику і математику. Більше того, я не вважав себе достатньо спорядженим для душе опікунства людей, не маючи жодного життєвого досвіду.
Найцікавіший досвід роботи був у мене, коли ми очікували свого першого сина. Дружина працювала вчителем у школі. То ж ішла в декретну відпуску. А мені потрібна була добра робота.  Але з дипломом науковця мене не брали, натомість, усі в один голос твердили: «Повертайся до університету, заверши програму навчання і працюй за професією». Мене прийняли лише різноробочим на один завод. Мабуть то був один з найважчих років нашого подружнього життя. Бо я майже нічого не заробляв «Нашому сину вже був 1 рік. Я дивилась, як важко працює мій чоловік, одного разу запропонувала йому: «Ти працюєш шість днів на тиждень, по дев’ять годин щодня, і навіть не маєш часу аби довершити свою програму навчання. Я готова піти попрацювати знову у школу. За той час ти довчиш усе, що тобі потрібно для того, щоб здати іспити на наукову ступінь». То ж за рік він довчив усе необхідне і повернувся до Університету Байоли» – додає місіс Джой.
«Але правдива причина того, що я вирішив не продовжувати працювати у сфері інженерії було усвідомлення свого покликання. Я працював у компанії, яка вдосконалювала кольорові телевізори. Гіпотетично, я міг будувати кар’єру, розвиватися. Та одного дня прийшло прозріння: «Чи те, що я роблю матиме сенс у майбутньому? Саме тому, я вирішив повернутися і завершити навчання, щоб мати право навчати людей Божого Слова та мови Старого Заповіту. Це те, що мало сенс для мене, це те, що могло якісно змінювати життя інших людей. Я подумав, що це матиме сенс для мене навіть у кінці життя» – зізнається брат Едвард.

Мотивація у праці
«Мені доводилось викладати для різних людей. Хтось з них працює в банку, хтось у школі, хтось викладає в Університеті, хтось є пастором. Та коли, я зустрічаю когось з них по багатьох роках після викладання, і вони розповідають, що мій клас змінив хід їхніх думок у правильний напрямок, підбадьорив, то моє серце радіє. Не тому, що я викладав, а тому що Слово Боже завжди змінює розум і серця людей. Це найбільше надихає мене у праці».

–    Вам 76 років, це не мало. Що б ви змінили у житті, якби могли?
–    Я б досконало вивчив бодай одну іноземну мову досконало, щоб могти вільно спілкуватися нею.
–    Я б почав вивчати іврит і старогрецьку швидше, ніж я це зробив.
–    Я б одружився з Джой на 10 років раніше, але проблема в тім, що тоді їй було 12 років.

–    Ви 47 років одружені, а досі виглядаєте, як щойно одружені. Що є запорукою успішного шлюбу?
Ми вже говорили – це взаємна посвята. Треба поважати мрії один одного. Завжди варто розвивати сильні сторони свого партнера. Я дуже вдячний Джой, що вона допомогла мені виявити мої глибинні прагнення, і спонукала йти до мети.

–    Це ваша перша подорож до України. Які у вас враження?
Ми не зустріли жодної людини, яка б була непривітна з нами.  Нам подобається українська їжа. Я дуже вдячний Богу за можливість навчати студентів УБТС. Бо бачу, що вони щиро зацікавлені у дослідженні Слова Божого. Окрім того, більшість з них вже служать у церквах, тобто для них це не «споживання інформації».

Ваші побажання для УБТС.
Найперше моє по бажання, щоб принаймні половина бачення Ярослава, президента семінарії, втілилось у життя. Бо його мрії і бачення – грандіозні.
По-друге, бажаю виконувати роль світла і солі в суспільстві.